FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania
Drogi Internauto. Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest faq lub copyright na tej stronie nie znajdziesz odpowiedzi. Lepiej będzie jak na chwilę opuścisz tę część strony internetowej, wrócisz do wyszukiwarki i poszukasz znaczenia tych słów. Strony internetowe bez faq, promujące dostępność bez własnego oświadczenia o dostępności czy braku copyrightu nie są stronami profesjonalnymi. Choć nie uzurpuję sobie tego tytułu dla mojej witryny to uważam, że każda witryna powinna posiadać takie działy. Ponieważ podczas przeglądania tej strony mogą nasunąć Ci się jakieś techniczne pytania, dlatego na kilkanaście sobie postawionych odpowiadam.
- Dlaczego widzę dziwne nawiasy w adresie e-mail?
- Czego potrzebuję, aby strona wyświetliła się poprawnie?
- Na liście wspieranych przeglądarek, nie widzę mojego programu? Jakie są wspierane przeglądarki?
- Co się zmieniło na stronie?
- Jak działa filtr informacyjny?
- Czym są ciasteczka i local storage?
- Dlaczego nie mogę komentować i oceniać treści np: zdjęć?
- Czy kiedy pobieram pliki, są one na pewno darmowe?
- Czy mogę umieścić coś z Twojej strony na FB lub innych stronach internetowych?
- Czym są opcje dostępności i jak ich używać?
- Jak działa widżet pogody?
Czym są dziwne nawiasy w adresie email?
Jest to forma techniki antyspamowej w celu wyeliminowania mnie, jako kolejnej osoby na adres, której przesyłane są śmieci. Naturalnie, jeżeli chcecie do mnie napisać to owe nawiasy z adresu należy usunąć.
Czego potrzebuję, aby strona wyświetliła się poprawnie?
- Przeglądarki internetowej z obsługą JavaScript, zgodną z językiem HTML 5.2 oraz CSS 3.0
Opcjonalnie:
- Dowolny czytnik RSS/Atom - do subskrypcji kanału informacyjnego.
- Klienta poczty email do ewentualnej korespondencji
Powyższe technologie są obecnie wbudowane w większości nowoczesnych przeglądarek, które poprawnie interpretują znaczną część specyfikacji HTML 5.2 i CSS 3.0. Zwróć jednak uwagę, że nadal używane są stare programy, które nie są już rozwijane i aktualizowane oraz nie wspierają nowych standardów. Niestety, aby nie hamować rozwoju sieci, przestałem je wspierać.
Zobacz listę wspieranych przeglądarek:
- Mozilla Firefox od wersji 98
- Google Chrome od wersji 88
- Opera od wersji 77
- Internet Explorer nie jest już wspierany.
- Safari od wersji 15.4
- Microsoft Edge od wersji 79
Użytkownicy starszych wersji programów takich jak na przykład Internet Explorer, zapewne odczują dyskomfort w postaci braku dostępu do pewnych funkcjonalności. Dlatego zdecydowanie zalecam, jeśli to tylko jest możliwe do zmiany przeglądarki na inną.
Dotychczas nie zgłaszano mi problemów od strony technicznej. Gdyby jednak się pojawiły, proszę o informację na maila, ale najlepiej kierować je poprzez formularz kontaktowy.
Dlaczego zdecydowałem się na zakończenie wsparcie dla Internet Explorera?
- Po pierwsze, wygoda. Najnowsze przeglądarki są w pełni konfigurowalne i rozszerzalne, czego nie można powiedzieć o IE.
- Po drugie, zgodność. W najnowszej przeglądarce zyskujesz największą możliwą kompatybilność ze standardami sieciowymi i nowymi technologiami. Dzięki temu masz pewność, że ta jak i inne strony wyświetlą się u Ciebie poprawnie. Obecnie najnowsze przeglądarki są aktualizowane praktycznie co miesiąc, a IE nie jest już wspierany przez producenta. Poza tym porzucenie Internet Explorera pozwoliło mi dodać na stronę mechanizmy, tagi, atrybuty lub funkcje, których IE nie wspierał, a które od dawna działają w innych przeglądarkach. Jeśli nie wierzysz zobacz porównanie przeglądarek w HTML5test (strona anglojęzyczna).
- Po trzecie, bezpieczeństwo. Dzięki nowym udoskonaleniom i zabezpieczeniom w przeglądarkach, pracujesz wygodniej i możesz być znacznie bezpieczniejszy w sieci. Internet Explorer był znany z wielu poważnych podatności, na przykład IE pozwala na wykradanie plików z komputera.
- Po czwarte, dostępność. Zobacz, że Internet Explorer najsłabiej wspiera dostępność (strona w języku angielskim), a ta jest jedną z kluczowych elementów tej strony.
Wsparcie dla przeglądarek.
Pomimo że prowadzę ciągłe testy mojej strony pod różnymi walidatorami i wersjami przeglądarek, to nie jestem w stanie zagwarantować jej 100% poprawnego działania na każdej przeglądarce. Dlatego prowadzę wsparcie dla najpopularniejszych przeglądarek jakimi są: Mozilla Firefox, Google Chrome czy Microsoft Edge. Pozostałe przeglądarki z reguły bazują na silnikach wyżej wymienionych programów, więc z dużym prawdopodobieństwem także i na nich powinna wyświetlić się poprawnie. Mimo wszystko, każde nietypowe działanie strony proszę zgłaszać jako potencjalny błąd poprzez formularz kontaktowy.
Czym jest Informacja o wersji, czyli informacje o wdrożeniach?
Wszystkim nawet nietechnicznym osobom odwiedzającym moją stronę, polecam odwiedzić podstronę Informacja o wersji. Znajdują się tam informacje o wszystkich funkcjonalnych i niefunkcjonalnych zmianach wdrożonych w poszczególnych wersjach strony.
Nie jest to informacja na temat nowych materiałów np. zdjęć czy muzyki. Tego typu informacje są zawarte w dziale Aktualności i Archiwum.
Zasadniczo wprowadzane zmiany w poszczególnych wersjach mają wpływ na część funkcjonalną strony, ew. jej wygląd, ale nie na treść. Jednak gdyby z powodu wdrożenia nowej wersji, dostęp do nich był zablokowany lub utrudniony to proszę o kontakt.
Jak działa filtr newsów?
Filtrowanie newsów jest prostą metodą na szybsze wyszukiwanie interesującej Cię treści. Na stronach Aktualności i Archiwum pokazywane są pola oznaczające typ wyświetlanej informacji. Domyślnie wyświetlane są wszystkie informacje. Jeśli nie interesuje Cię, którykolwiek z typów informacji po prostu odznacz pole wyboru, a treść zostanie przefiltrowana (ukryta). Uwaga! Filtr informacji opiera się na języku JavaScript i do jego prawidłowego funkcjonowania, wymagane jest włączenie obsługi tego języka w przeglądarce.
Czym jest Local Storage
Local Storage to mechanizm w działaniu podobny do ciasteczek przeglądarki. Są to małe porcje informacji tworzone przez przeglądarkę i zapisywane na twoim komputerze, które są potrzebne do prawidłowego działania strony, na przykład: używane do celów statystycznych, realizacji zamówienia lub zapisania indywidualnych preferencji użytkownika. Podobnie jak wiele innych strony w Internecie tak i moja używa localStorage i służą one do zapisu twoich ustawień. Są one widoczne tylko dla Ciebie, gdyż ustawienia są przewchowywale przez twoją przeglądarkę.
Dlaczego nie można komentować i oceniać na Twojej stronie?
Funkcjonalność komentowania i oceniania, nigdy nie była i nie będzie częścią tej strony. Ze względu jad jaki wydobywa się z ust niektórych internautów, tą funkcjonalność przejęły portale społecznościowe i fora internetowe.
Czy pobierane pliki na pewno są darmowe?
Tak, w dodatku bez konieczności logowania się i zostawiania swoich danych. Nie planuję w żaden sposób pobierać opłat za cokolwiek na tej stronie, proszę jedynie o trzymanie się zasad Copyright
Czy mogę umieścić coś twojego na Facebooku lub innym portalu społecznościowym?
Nie, jeśli nie jest to bezpośrednim linkiem do mojej strony lub materiału. Zasady pobierania i linkowania materiałów z mojej strony opisane są w dziale copyright.
Czym są opcje dostępności i czy mogę z nich korzystać?
Opcje dostępności zostały stworzone, aby zwiększyć dostępność i użyteczność tej witryny. Opcje te pozwalają na sterowanie zachowaniem pewnych mechanizmów na stronie, do których należą:
- Możliwość zmiany kontrastu/kolorystyki (motywu)
- Możliwość włączenia i wyłączenia autoprzewijania treści
- Możliwość podświetlenia linków
- Możliwość wyświetlenia pomocniczej linii czytania
- Możliwość automatycznego rozwinięcia/pokazania wszystkich treści, które są ukryte w tak zwanych akordeonach
Mechanizmy te są dostępne, dla użytkowników przeglądarek desktopowych (na urządzeniach mobilnych są niedostępne). Wymagana jest także włączona obsługa ciasteczek w przeglądarce.
Aby dotrzeć do funkcji ułatwiających dostępność należy wybrać link opcje dostępności lub kliknąć w ikonę ludzika, a następnie w wyświetlonym oknie dostępności zaznaczyć interesującą nas opcję. Funkcja zostanie uruchomiona automatycznie.
Jeśli uważasz, że wyżej wymienione mechanizmy w jakiś sposób nie spełniają swoich funkcji, jest ich za mało lub nie działają poprawnie, proszę o taką informację wysyłając email na adres smykuczyku(at)gmail.com lub poprzez formularz kontaktowy.Jak działa widżet pogodowy?
Widżet ten dostarcza informacji o aktualnej pogodzie w wybranej miejscowości. Wystarczy wpisać jej nazwę, a widżet sam postara się dopasować najlepsze wyniki do szukanej nazwy.
Można także wyszukać warunków poprzez wpisanie kodu pocztowego, ale nie jest to zalecane ze względu na rozbierzności w wynikach jakie zwraca serwis Open Weather, po jego wpisaniu.
Dostawcą warunków pogodowych jest zagraniczny serws Open Weather Map, dlatego nie odpowiadam za dane które przesyła, ja jedynie wyświetlam je w widżecie.
Oczywiście podczas implementacji i testów dołożyłem największych starań, aby pogoda była dopasowana do polskich realiów, ale może się tak zdażyć, że pewnej miejsowości serwis nie uwzględnił lub podaje lekko przekłamane wyniki. Niestety nie mam na to wpływu. Jednak w większości przypadków serwis podaje dość sensowe warunki pogodowe.
Do działania widżetu wymagana jest obsługa jezyka javascript oraz zalecane jest włączenie obługi cookies w przeglądarce, gdyż widżet zapamiętuje warunki ostatnio wybranej miejscowości.