Opcje dostępności

Bezmyślność - tu nie ma granic

Opublikowano: , aktualizacja: 2017-12-29

Albert Einstein powiedział kiedyś: „Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.” Ciężko również nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż bezmyślność jest twarzą głupoty.

Przykłady całkowicie bezmyślnych posunięć

Wiemy dobrze, że wśród nas żyją ludzie nierozważni wiec, po co w ogóle poruszać temat bezmyślności? Przecież każdemu może się zdarzyć nieprzemyślana wpadka, nawet mnie. Owszem tak, ale owa wpadka może zdarzyć się pisząc kolokwialnie „raz na jakiś czas” (po której mnie osobiście było by głupio), a większość ludzi robi coś bezmyślnego, kompletnie bezwiednie lub co gorsza z premedytacją!

Oto przykłady całkowicie bezmyślnych działań ludzkich umysłów (pozwólcie także na pewną formę cytatów z fora internetowego w którym uczestniczyłem):

 • Wchodzi mężczyzna do tramwaju, kicha w rękę i sekundę później łapie się tą ręką za rurkę (poręcz).
 • Stoi chłopak przy stoisku rybnym w markecie i opiera się brudną dłonią o elementy mające bezpośredni kontakt z rybami.
 • Na przejściu dla pieszych stoi kobieta z dzieckiem w wózku. Około 1/3 wózka wystaje na jezdnię.
 • Pasażer autobusu miejskiego wiezie 2 wielkie walizy. Autobus staje na przystanku i wysiada z niego mężczyzna przeciskając jedną z nich, następnie wraca po drugą. W tym momencie inteligent kierowca zamyka drzwi i odjeżdża. Walizka zostaje samotnie.
 • Siedząc w przychodni słyszę, jak jedna kobieta prawie kłoci się z lekarzem pierwszego kontaktu o to, że zapisał on chorej dziewczynce (chyba córce tej kobiety), zbyt silne leki, po których dostała szoku (czy też innych problemów) – bezmyślność lekarza czy praktyczny wszystkomiwisizm?
 • Po imprezie wracając do domu widzę jak pijany „ABS”1 wsiada do swojego drogiego BMW i z piskiem odjeżdża z pod klubu.
 • Młoda dziewczyna umieszcza na jednym z portali społecznościowych skan swojego dowodu osobistego.
 • Prawie 300 osób daje się „nabić w butelkę” wysyłając od jednej do drugiej osoby łańcuszkowy spam (o czym już kiedyś pisałem).
 • Samotny turysta bez doświadczenia i odpowiedniego ekwipunku, wchodzi po raz pierwszy na Orlą Perć2 z zamiarem jej przejścia (wywnioskowałem po krótkiej rozmowie).
 • Kilku pseudo turystów kamienuje, a właściwie jak się później okazało topi3 małego bezbronnego niedźwiadka4, pod pretekstem ataku na nich (wcześniej łamiąc fundamentalne zasady regulaminu TPN).
 • Wchodząc po raz wtóry na forum dotyczącym fotografii widzę bezmyślne kilkustronicowe kłótnie, zamiast konstruktywnych wypowiedzi w dodatku na konkretny temat.

Przykładów można było by mnożyć mnóstwo i pomyśleć, że są to jeszcze łagodne przypadki.

Jak równie można było by powiedzieć: ręce opadają!

Pytania? Chyba tylko jedno. Kiedy Ci ludzie nauczą się myśleć, bo o rozsądku chyba nie wiedzą lub zapomnieli?

Osobiście nie do końca wiem jaki jest powód braku przytaczanego rozsądku w społeczeństwie. Czy jest to: zwykłe niechcenie, pycha, brak odpowiedniej edukacji, wychowania, przekonań religijnych, a może wypadkowej wszystkiego? Nie wiadomo.

Zauważcie proszę tylko fakt, jak wielki problem stanowi dla przeciętnego Polaka zastanowienie się na czymś, czymkolwiek poważniejszym, co wymaga chęci…, nie mówiąc już o potrzebie poniesienia jakichkolwiek nakładów. Osobiście uważam, że większości z nas po prostu nie chce się, przykładać ręki do pewnych rzeczy, ale zapewne znajdą się także inne opinie w tym temacie.

Uważam również, że ludzie mają za dużo swobody i pieniędzy w obecnych czasach, a zbyt mało ugruntowanej wiedzy i kultury osobistej. Codziennie do ich umysłów przepływa masa rożnych informacji oraz ogrom innych rzeczy. Te pierwsze z reguły podawane są im na tacy (już przefiltrowane i po „obróbce”). Nikt nie zasiewa w nich ziarnka zwątpienia, nikt nie podejmuje próby analizy sytuacji, w ogóle nikt nikogo nie zmusza do jakiegokolwiek działania, więc teoretycznie nie ma potrzeby by myśleć. Nawet w przypadku odpowiednich regulaminów, nakazów czy zakazów, ludzie zamiast zdrowym rozsądkiem, kierują się pychą - ”Nakazy. Jakie nakazy?! Nikt mi niczego nie zabroni, to wolny kraj!” Pisząc trochę przewrotnie, ale ludzie nie mając nad sobą tzw. „bata” oraz sytuacji, w których należałoby wykazać odrobinę zainteresowania, poprzez swoją bezmyślność i lenistwo tracą więcej niż by mogli zyskać. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę robiąc cokolwiek, co dotyczy chociażby naszego bezpieczeństwa. Warto odrobinę myśleć, bo ma to same pozytywne cechy, chociażby mówiąc kolokwialnie „mózg nam nie jałowieje”.

Napisałem dotąd bardziej o sytuacjach, gdy robimy coś bezwiednie, ale co z działaniami, które robimy świadomie i przyznajmy - głupio. Na przykład niektórzy z nas starają się komuś coś udowodnić, że tak można, że dana osoba nic nie wie lub nie umie.

Tak naprawdę, po co to robią?

Może, aby podważyć czyjeś kompetencje, nie wyjść na gorszego od innych, poprawić sobie humor lub po prostu z wyrachowania - tak dla zasady.

Kolejny przykład z życia codziennego, pokazujący jak brak chwilowego zastanowienia się powoduje niepotrzebne rozdrażnienie.

Spora liczba osób w naszym kraju używa komputerów oraz rożnych programów komputerowych. Często w nich coś się zmienia i z czystym sumieniem możemy założyć, że reguły na lepsze. Niestety spora większość z nas nie zauważa faktu, że aby mógł powstać jakikolwiek program komputerowy lub inne rozwiązanie informatyczne, trzeba wykonać sporo pracy umysłowej (często niemałej grupy ludzi), której większość z nas, jako zwykły użytkownik zapewne by się nie podjęła. Za to potrafimy tylko „psioczyć”, że ‘program jest głupi i się zawiesza’, a przecież nic się nie dzieje bez powodu. Twórcy wspomnianych programów komputerowych włożyli ogrom wiedzy i pomysłów by stworzyć coś, co zdaje egzamin przynajmniej w 99%, więc jeżeli coś nie działa jak należy oznacza to, że albo nie powinno lub robimy coś źle.

Wystarczy pomyśleć lub chcieć zajrzeć do Internetu, instrukcji obsługi lub zapytać się kolegi/koleżanki. Na koniec życzę wszystkim jasnego umysłu, klarownych myśli, ciekawych pomysłów, a zdrowy rozsądek niech Was wszystkich nie opuszcza.

Smyku.pl
Smyku.pl

Zmień widoczność widżetów