Wypowiedzi, opinie i porady
Przed lekturą poniższych tekstów, proszę abyś poznał(a) styl moich wypowiedzi.
Wypowiedzi podzielone są tematycznie na 5 kategorii
Accessibility
Subiektywny ranking czytników ekranu
Czy jest najlepszy czytnik ekranowy? Czy są takie których warto używać, a których należy się wystrzegać, a może to nie ma w ogóle żadnego znaczenia? Pytania, które z pozoru mogłyby się wydawać nie potrzebne, gdyż oprogramowanie / strona www powinno być tak zrobione by dało się je przeczytać każdym czytnikiem ekranu, ale jak się bardziej zastanowić jest w tym jakiś sens.
Pułapki dostępności
Na co warto zwrócić uwagę zabierając się za dostępność, aby nie wpaść na przysłowiową minę? Czyli trochę o mniej oczywistych, ale równie ważnych próbach zapewniania dostępności.
Biznesowe znaczenie dostępności
O benefitach dostępności dla osób z dysfunkcjami pisał już nie jeden, ale mało kto pisze o benefitach dla klientów/firm, których to produkty lub usługi mają być dostępne. Empatia i wytrychy etyczne w stylu „powinniśmy zapewnić dostępność, aby pomóc innych osobom” to często za mało aby przekonać klienta, by przeszedł z tobą przez proces „udostępniania” swoich produktów czy usług. O czym rozmawiać z klientem - poza rozwiewaniem mitów nt. dostępności, aby go przekonać do inwestycji w dostęność?
Listy kontrolne dostęności accessibility cheklists
W Internecie dostępnych jest coraz więcej list kontrolnych dostępności tzw. accessibility checklist. Wiele z nich opartych jest na tzw. liście wymagań standardu WCAG, ale są też takie które kładą nacisk na szczególny typ kontentu lub profesję. Niektóre z instutucji lub firm łączą z innymi standardami dostępnosci lub dodają własne dobre praktyki. Pojawia się pytanie. Która jest właściwa i której mam używać?
Kilka powodów dlaczego nie powinniśmy polegać na SI w kwestii dostępności
Nowoczesne technologie pomagają zmienić świat na lepsze, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja są innowacyjnymi rozwiązaniami, jednak w kwestii dostępności wiele im brakuje do doskonałości. Na przykładach z życia wziętych o tym, że obecnej SI daleko jest do doskonałości i nadal trzeba ją zastępować człowiekiem, a nie odwrotnie.
Jak design systemy wspierają dostępność
Co ma wspólnego budowa Design Systemu (DS) z zapewnieniem dostępności? Jak design systemy mogą nas wesprzeć w tworzeniu dostępnych interfejsów? Okazuje się, że budowa DS idzie w parze z zapewnianiem dostępności i te dwa tematy można ze sobą łatwo połączyć
Jak AliExpress ma "wyrąbane" na dostępność
Czy istnieje strona spełniająca 100% wymagań WCAG? Odpowiem nie, ale istnieją jej bliskie odpowiedniki. Natomiast czy istnieje przykład strony, która nie spełnia tego standardu w ogóle? Okazuje się, że tak. Nasz e-Commerce-owy sąsiad z Chin jest tego idealnym przykładem.
Co ma wspólnego audyt WCAG z zapewnianiem dostępności
Wielokrotnie w mojej branży dochodzi do sytuacji, w której z różnych powodów trzeba zrezygnować z pewnych rzeczy w projekcie. Aspekt dostępności jest jednym z tych, które porzuca się najczęściej. Tyle, że niektórych klientów prawo i normy zobowiązują do zapewnienia dostępności, więc jakieś wymagania zaimplementować trzeba. Zaczyna się wtedy szukanie różnych rozwiązań ograniczających zakres prac. Jak wtedy zapewnić ta dostępność?
11 rozwiązań i technologii, które skutecznie mordują dostępność
W sieci pojawiło się wiele rozwiązań webowych usprawniających pracę programistów lub mających wpływa na wygląd interfejsów. Jedne były lepsze, drugie trochę gorsze. Nieumiejętne zastosowanie niektórych rozwiązań może stanowić poważną barierę dla osób niepełnosprawnych. Oto przykłądy 11 technologii i rozwiązań, które skutecznie zabijały lub nadal mordują dostępność.
9 rzeczy, które możesz sprawdzić nie znając się na dostępności
Wiele osób nie zajmuje się dostępnością z powodu braku wiedzy. To co napisałem, może być dla niektórych zaskoczeniem, ale możecie wykonać kilka prostych testów dostępności w dodatku nie mając o tym zielonego pojęcia i nie wydając na to ani złotówki.
Total Validator - niedocenione narzędzie do oceny dostępności
Czytając o narzędziach wspierających testy dostępności trzeba zauważyć, że wymienianych jest wiele popularnych wtyczek do przeglądarek czy czytników ekranu. Mało który portal wymienia jednak narzędzia do kompleksowej oceny dostępności. Mimo że wszyscy podają informacje o tym, że dostępność nie może być zmierzona w 100 procentach automatycznie, to większość bazuje na powszechnie znanych narzędziach. Czym jest Total Validator i dlaczego powinniśmy się nim zainteresować?
Jak sprzedać dostępność?
Wielokrotnie stajemy przez pytaniem jak sprzedać dostępność naszym klientom. Wielu z nich traktuje dostępność jak coś co nie jest dla nich priorytetem, coś co można zrobić gdy znajdzie się na to czas i budżet, co z reguły nie ma miejsca. Jak więc przekonać naszych klientów do zainwestowania w dostępność?
Co nowego w WCAG 2.2?
Jeszcze nie zdążyliśmy się oswoić i wdrożyć wszystkich wymagań dostępności ze standardu WCAG 2.1, a organizacja World Wide Web Consortium już zaprezentowała nowy szkic kolejnego wydania WCAG 2.2 Co tym razem pojawi się w nowej wersji?
Jak napisać dobry słownik skrótów?
W tej wypowiedzi staram się przedstawić przykład dostępnych i niedostępnych objaśnień skrótów.
Jak spełnić wymaganie WCAG 3.1.4 Skróty?
Czyli o tym, że jeden znacznik nie załatwia nam całkowicie dostępnej treści.
Jak spełnić wymaganie WCAG 3.1.5 Poziom zrozumienia tekstu
Treść dostępna to taka, aby po jej opublikowaniu, była ona czytelna i zrozumiała dla osób w wieku między 7 a 9 lat. Odpowiadam czy jest to możliwe?
Dziesięć mitów na temat Accessibility
Część pierwsza gdzie opisuję 10 typowych mitów na temat dostępności.
Kolejnych 7 mitów na temat Accessibility
Druga część mojej wypowiedzi przedstawiająca kolejnych 7 mitów na temat dostępności.
Komputery, Internet, technologie
Czy jesteśmy gotowi na A.I.?
Czy jesteśmy gotowi na sytuacje w której prawdziwa SI faktycznie zacznie koegzystować razem z nami?
Internetowa zapaść Polaków
Czyli o tym co może spotkać, potencjalnego klienta podczas wyboru dostawcy usług telekomunikacyjnych na przykładzie własnych doświadczeń. Jeżeli nie mieszkasz w mieście ten tekst tym bardziej będzie warty przeczytania.
Apel internauty
Jak Ci się zdaje, czym obecnie jest Internet? Źródłem wiedzy, rozrywki, informacji, a może reklamy czy manipulacji? Oto mój apel do wszystkich internautów.
Spam
Czyli dlaczego warto sprzeciwiać się łańcuszkom? (oraz innym spamowym śmieciom)
Tester oprogramowania
Parę słów do osób początkujących w tym temacie oraz tych, którzy pytają: Kim jest i co robi tester oprogramowania?
Po co Ci ta informacja?
Czy zastanawiacie się na tym co ciekawego wnosi kolejna aktualizacja do Waszego oprogramowania? Czy wiecie gdzie znaleźć takie informacje? Czy nie denewrwuje Was fakt, że często tych informacji nie ma? Czyli o tym jak producenci oprogramowania ignorują dodawanie listy zmian do swoich produktów.
Ludzie, społeczeństwo, rodzina, czas wolny
Społecznościowy legion samobójców
Wraz z upowszechnieniem się social mediów, pojawiło się w nich zjawisko społecznościowych wyzwań. Jest jednak z nimi pewien problem, gdyż często są to bardzo niebezpieczne zachowania, nieraz kończące się niezbyt przyjemnie. Co to jest social media challange i dlaczego są one tak niebezpieczne, dowiesz się w tym artykule.
Komercjalizacja świąt
Czyli świąteczny obraz Polaków i tym jak Polacy przygotowują się do świąt.
Bezmyślność
Albert Einstein kiedyś powiedział: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej". Wypowiedź napisana na przykładach z życia wziętych.
Polak, Polakowi wilkiem
Jak to Polak, Polakowi wilkiem bywa, czyli po raz wtóry o zawistnych zrachowaniach naszych rodaków.
Jak to jest z górskimi wycieczkami?
Jak tak naprawdę jest z polskimi wycieczkami, a dokładniej z turystami i ich przygotowaniu do wypoczynku w górach?
Media, marketing, polityka
Do czego doprowadzają zakazy UE
Co prawda większość przepisów UE daje się nam weznaki, jednak pewien niedawno ogłoszony będzie poważnym cisem w europejską gospodarkę i zamożność ludzi zamieszkujących stary kontynent. Od bardzo dawna walczymy z redukcją CO2. Trochę krócej, ale nieco zacieklej walczymy ze "śmiertelnym" wirusem, a niektóre narodowości stają się dosłownie wrogiem militarnym dla siebie. Mówi się nam, że aby to wszystko chociaż trochę wyprostować, osiągnąć pewien cel, jakiś konsensus, musimy się trochę poświęcić.
Niepoukładany świat
Na temat tendencji i trendów, a także zachowań i wielkiemu informacyjnemu boom na niektóre rzeczy.
Co z tą... telewizją?
Czy ty też zadajesz sobie to pytanie? Parę słów na temat "misji" jaką obecnie kieruje się telewizja.
Świńska grypa
Czy to oby na pewno grypa? Jest to swojego rodzaju apel o zdrowy rozsądek i próbę uzmysłowienia, że nie we wszystko należy wierzyć, co nam mówią.
Reklamy
Czyli jak nas okłamują i w jaki sposób robią z nas idiotów? Trochę prawdy o reklamach i manipulacji w nich zawartych.
Dobra - Zła Ameryka
Wypowiedź napisana na podstawie faktów, o tym że USA nie jest takie super. Również na temat postawy amerykańskiej administracji i byłego amerykańskiego prezydenta.
Świat uzbrojony w pokój
Czy zachowanie ładu w obecnym świecie jest czymś stałym? Postaram się na to odpowiedzieć w tej wypowiedzi.
O francuskich problemach z terroryzmem
Kilka słów na temat jednego z założycieli ONZ i jego problemów z terroryzmem.
Zabiją nas wszystkich
Postanowiłem się pokłonić tematowi teorii spiskowych i przyjrzeć się jednej z nich.
Co nam daje ideologiczna wolność?
Ostatnio mamy prawdziwy wylew doktryn i ideologii. Europa aż trzęsie się od ilości nowych wizji i sposobów na życie. Co nam zatem daje ideologiczna różnorodność? O tym w tej wypowiedzi.
Jak przegraliśmy walkę o wolność?
Epidemia koronawirusa COVID-19 w Polsce pokazuje nowy obraz Polaków. Jak zachował się nasz rząd i sami Polacy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Nowa normalność kontra szczepienia na COVID-19
Internet wrze na temat informacji o szczepieniach przeciwko COVID-19. Jedni opowiadają się za bezpieczeństwem szczepionek, drudzy są ich zaciekłymi sceptykami. Rząd opowiada się za dobrowolnością szczepień, ale narracja wygląda nieco inaczej. Zatem szczepić się czy nie?
Pozostałe
Moja przygoda z odchudzaniem
Moja przygoda z odchudzaniem czyli jak szybko schudłem 11 kg w 5 miesięcy, na bazie swojego doświadczenia.
Być szczęśliwym
Czy jesteś szczęśliwym człowiekiem? Czy można być szczęśliwym? Jeśli tak to w jaki sposób?
Coś pozytywnego
Jak nie należeć do wiecznie marudzącej masy ludzkiej i nastawić się na pozytywne myślenie? Postaram się na to odpowiedzieć w tej wypowiedzi.