Wypowiedzi, opinie i porady

Przed lekturą poniższych tekstów, proszę abyś zapoznał(a) się z pewnym objaśnieniem dotyczącym zamieszczonych tu materiałów.

Wypowiedzi podzielone są tematycznie na 5 sekcji:

Dostępność (Accesibility).

Jak napisać dobry słownik skrótów, czyli o spełnieniu wymagania WCAG 3.1.3 Nietypowe słowa / Unusual words

Jednym z kryteriów oceny dostępności WCAG na trzecim poziomie AAA jest wymaganie WCAG 3.1.3 Nietypowe słowa, które określa: Jeśli używamy nietypowych słów lub skrótów na naszej stronie www lub aplikacji, należy je objaśnić w postaci prostego słownika skrótów.

W wypowiedzi postaram sie przedstawić przykład dostępnych i niedostepnych objaśnień skrótów.

Jak spełnić i testować wymaganie WCAG trzeciego poziomu: WCAG 3.1.4 Skróty / Abbreviations

Treść wymagania WCAG postawiona jest dość jasno. Używając na stronie skrótów musimy opisać ich znaczenie w rozszerzonej formie. Do rozwiązanie tego problemu, bardzo często zaleca się użycie jednego z tagów obowiązującej składni języka HTML. Jednak nie jest to do końca optymalnym rozwiązaniem w szczególności dla osób używających chociażby czytnika ekranu.

Jak spełnić i testować wymaganie WCAG trzeciego poziomu: WCAG 3.1.5 Poziom zrozumienia tekstu / Reading level

Jednym z warunków spełnienia normy WCAG, jest formułowanie treści w taki sposób, aby po jej opublikowaniu, była ona czytelna i zrozumiała dla osób w wieku między 7 a 9 lat. Czy jest to możliwe?

Dzięsięć mitów na temat dostępności(accessibility)

Jednym wydaje się ona być nie potrzeba, inni twierdzą, że jest nie jasna, jeszcze inni mylą ją z innymi aspektami stron www. Choć na temat dostępności było dosyć głośno i pisano o niej nie raz, to zrodziło się wokół niej wiele prawd i mitów. Część pierwsza opisująca 10 typowych mitów na temat dostępności.

Kolejnych 7 mitów na temat accessibility

Druga cześć mojej wypowiedzi przedstawiająca kolejnych 7 mitów na temat dostępności.

Czy jesteśmy gotowi na A.I.?

O sztucznej inteligencji napisano już wiele i można by pisać jeszcze więcej. Grupy jej zwolenników są coraz szersze, a większość z nich upatruje w niej złotego Grala nowoczesnej techniki. Obrazy czy muzyka generowana przez sztuczną inteligencję, podbija Internet, ale czy jesteśmy gotowi na sytuacje w której prawdziwa SI faktycznie zacznie koegzystować razem z nami?

Internetowa zapaść Polaków

Czyli o tym co może spotkać, potencjalnego klienta podczas wyboru dostawcy usług telekomunikacyjnych na przykładzie własnych doświadczeń. Jeżeli nie mieszkasz w mieście ten tekst tym bardziej będzie warty przeczytania.

Apel internauty

Jak Ci się zdaje, czym obecnie jest Internet? Źródłem wiedzy, rozrywki, informacji, a może reklamy czy manipulacji? Oto mój apel do wszystkich internautów.

Spam

Czyli dlaczego warto sprzeciwiać się łańcuszkom? (oraz innym spamowym śmieciom)

Tester oprogramowania

Parę słów do osób początkujących w tym teamcie oraz tych, którzy pytają: Kim jest i co robi tester oprogramowania?

Komercjalizacja świąt

Czyli świąteczny obraz Polaków i tym jak Polacy przygotowują się do świąt.

Bezmyślność

Albert Einstein kiedyś powiedział: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej". Wypowiedź napisana na przykładach z życia wziętych.

Polak, Polakowi wilkiem.

Jak to Polak, Polakowi wilkiem bywa, czyli po raz wtóry o zawistnych zachowaniach naszych rodaków.

Jak to jest

Jak tak naprawdę jest z polskimi wycieczkami, a dokładniej z turystami i ich przygotowaniu do wypoczynku w górach?

(Nie)Poukładany świat

Na temat tendencji i trendów, a także zachowań i wielkiemu informacyjnemu boom na niektóre rzeczy.

Co z tą... telewizją?

Czy ty też zadajesz sobie to pytanie? Parę słów na temat "misji" jaką obecnie kieruje się telewizja. Jest to kontynuacja tudzież uzupełnienie artykułu Reality w Polsce, którego autorem jest mój znajomy.

Świńska grypa

Czy to oby na pewno grypa? Jest to swojego rodzaju apel o zdrowy rozsądek i próbę uzmysłowienia, że nie we wszystko należy wierzyć, co nam mówią.

Reklamy

Czyli jak nas okłamują i w jaki sposób robią z nas idiotów? Trochę prawdy o reklamach i manipulacji w nich zawartych.

(Ch)ameryka

'Dobry' wujek Sam. Naturalnie na podstawie faktów o tym, że USA nie jest do końca takie 'super'. Również nt. postawy amerykańskiej administracji i byłego amerykańskiego prezydenta.

Pokój

Obecnie żyjemy w czasie względnego pokoju, ale czy ten luksus może być utrzymany na dłuższą chwilę? Biorąc pod uwagę zapędy do władzy i destruktywną naturę człowieka, to czy zachowanie ładu na świecie jest czymś stałym?

O francuskich problemach z terroryzmem

Swojego czasu napisałem kilka gorzkich słów o Ameryce, lecz patrząc na wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy czy lat jakie rozgrywają się we Francji, nie sposób choćby nie skomentować ich na forum. Posypałem więc głowę popiołem i wróciwszy na Stary Kontynent, postanowiłem napisać kilka słów na temat założyciela ONZ i jego problemów z terroryzmem.

Być szczęśliwym

Czy jesteś szczęśliwym człowiekiem? Czy można być szczęśliwym? Jeśli tak to w jaki sposób?

Coś pozytywnego. Jak być optymistą?

Znając ogrom destrukcyjnych spraw, niezmiernie trudnym w dzisiejszych czasach jest być optymistą. Jak też nie należeć do wiecznie marudzącej masy ludzkiej i nastawić się na pozytywne myślenie? Postaram się na to odpowiedzieć w tej wypowiedzi.

Przed pobraniem materiałów z w/w działu proszę zapoznać się z Prawami kopiowania.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka i podobne technologie. Są one mi potrzebne, aby strona mogła lepiej funkcjonować. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich gromadzenie i wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami w Twojej przeglądarce. Więcej o ciasteczkach możesz dowiedzieć się w dziale "Pomoc".

Opcje dostępności

Funkcja: Wysoki kontrast

Opis funkcji: Pozwala na zmianę trybów kolorystycznych strony.

Funkcja: Auto Scroll

Opis funkcji: Pozwala na automatyczne przewijanie strony podczas czytania.

Funkcja: Auto Expand

Opis funkcji: Domyślnie zostaną rozwinięte wszystkie komunikaty.

Zmień widoczność widżetów.

Ustawienia tła strony

Obecnie ustawione tło

.JPG
Uwaga! Zmiana domyślnego tła, może nieco wydłużyć wczytywanie się strony.

Ustawienia typu odtwarzacza

Ustaw w jaki sposób mają być odtwarzane utwory: