Opcje dostępności

Spam – czyli dlaczego warto sprzeciwiać się łańcuszkom

Opublikowano: , aktualizacja: 2018-02-06

Powinienem był bardziej zaakcentować tytuł wypowiedzi w stylu „Polska spamem stoi” lub „Spam zalewa skrzynki pocztowe Polaków”, aby i tak nie oddałoby to powagi sytuacji. Absolutnie nie dziwi mnie to, co więcej powoduje moje rozdrażnienie, w szczególności, gdy chcąc nie chcąc jestem jej uczestnikiem.

Łańcuszki szczęścia

Pewna nieznana mi bliżej grupa mi osób, najwyraźniej posiada zbyt wiele wolnego czasu czy to w pracy lub domu, krążąc bezsensownie po sieci i potocznie mówiąc „nie mając nic do roboty”, wymyśla głupawe historyjki. Te krążą po całym polskim (lub co gorsze zagranicznym) Internecie, generując tym samym zbędny ruch i zjawisko fachowo nazwane – spamem.

Listy, smsy czy rozmówki na komunikatorach internetowych zawierające teksty w stylu: „wyślij tą wiadomość do x osób, a wtedy stanie się y”.

To jaki absurd i totalna bzdura! Tak jakby moje szczęście lub nieszczęście zależało od wysłania jakiegoś mało wartościowego smsa czy maila. Ludzie opanujcie się!

Powiedzmy, że z taką sytuacją w komunikatorach internetowych można było spotkać często i nie jest to już tak irytujące (ze względu na ciągle spadającą popularność komunikatów internetowych). Lecz gdy znajdujemy takiego typu list w skrzynce mailowej, sprawa zaczyna wyglądać trochę inaczej.

Nie rozumiem, co widzi (przepraszam za użycie słowa) taki niewydarzony internauta, w zaśmiecaniu komuś skrzynki pocztowej bzdurnymi mailami – jakby mało było reklam.

Na dodatek zauważyłem, że ludzie popadają w jakąś psychozę. Zaobserwowałem, że w niektórych mailach widać do ilu osób został przekazany dany list. Można zrobić z tego niezłą bazę adresową dla marketingowców lub co gorsza dla prawdziwego spamera.

Przykładem jest mail, który dostałem od swojej znajomej, a który składał się w 90% z „bazy adresów email i telefonów”, (służbowych, jak również prywatnych) i w 10% z treści miernej wartości. Nic w tym nie było by nawet dziwnego, gdyż ludzie na co dzień używają podpisów w stopkach emaili oraz fakt, gdyby poniższy mail został wysłany tylko do mnie.

Szokuje jednak fakt, że mail zawiera około 285 szt. (na tylu skończyłem liczyć) adresów email (tu będę wymieniał): osób prywatnych (w tym mój), instytucji bankowych, firm telekomunikacyjnych, instytucji rządowych, departamentów, szkół wyższych, urzędów miast, hoteli, zakładów produkcyjnych, firm usługowych i handlowych, przeróżnych stowarzyszeń, agencji reklamowych i wydawniczych, a nawet stacji paliw.

W tym momencie warto jest się zastanowić czy warto jest wymyślać i mówić, o jakichkolwiek procedurach bezpieczeństwa i poufności danych osobowych, jeżeli Polacy ich nie przestrzegają, a co gorsze najwyraźniej nie znają? Dodam tylko ze list obiegł całą Polskę, począwszy od Warszawy, po Wrocław, od Krakowa, po Poznań i wiele innych miast, a wszystko pod pretekstem tej treści:

(tekst w niezmienionej formie)

„Przeczytaj pierwszą informację! PRZEŚLIJ GDZIE Możesz Ola wygrała z ogniem boj o życie, teraz walczy o swoja przyszłość! 14-sto miesięczna dziewczyna ma spaloną skórę, uszkodzone kości czaszki na skutek wysokiej temperatury, nie ma połowy twarzy. Trafiła do krakowskiego szpitala w Prokocimiu i jest pod opieką chirurga - specjalisty od oparzeń doc. Jacka Puchały po pożarze w minionym tygodniu. Czekają ją kolejne operacje i długa rehabilitacja, na którą potrzebne są pieniądze. NIE MAMY NIC - RODZICE SĄ BEZSILNI Nie zmieniaj treści tego maila tylko po prostu prześlij go dalej. Ciebie kosztuje to tylko kliknięcie a rodzice dostają 3 grosze za każdego maila przesłanego w tej formie. Mail zawiera skrypt html, który zlicza Ile raz był wysłany a płaci firma zajmująca się badaniami skuteczności mailingu jako formy marketingowej.”

Pytania?

1. O jaką osobę konkretnie chodzi? Dlaczego nie ma w liście danych dotyczących dziewczynki, konta bankowego na wpłaty dla chorej osoby, danych kontaktowych itp.?

2. Sprawdziłem, maila i nie znalazłem w nim żadnego „skryptu html” zliczającego ilość przekazywanych wiadomości drogą elektroniczną. Html nie jest językiem skryptowym1, tylko językiem prezentacji danych, co potwierdza, że wiedza z dziedziny informatyki, którą posiada autor tego listu w jest znikoma. Nawet, jeżeli jakimś cudem się tak dzieje, to od kiedy firma cytuję: „zajmująca się badaniami skuteczności mailingu” stosuje ukryte formy takich mechanizmów? Generalnie akcje tego typu muszą być udokumentowane i jawnie zaprezentowane w sieci, np. badania Megapanelu.

3. Zastanawia mnie nadawca tego listu i jego pobudki w trakcie pisania tego maila?

Czy działania takie nie są niczym innym jak rozsyłaniem niechcianej poczty, popularnie zwanej SPAM-em?

Wysyłanie maila w takiej formie to czysta socjotechnika, która bazuje na ludzkim współczuciu. Osobiście traktuję takiego maila jako prowokację i manipulację w szczególności, że w rok po otrzymaniu pierwotnej wiadomości, otrzymałem podobną tyle, że wzbogaconą o drastyczne zdjęcia czyjegoś dziecka.

Tak apropos wyżej wymienionej „wiadomości”, jest to łańcuszek2 potwierdzony przez serwis atrapa.net3

Wnioski z przytaczanego listu są bardzo przykre, ale niestety prawdziwe.

  • Nie należy dziwić się, że Polska należy do czołówki krajów wysyłających najwięcej spamu4, czego przykładem jest powyższy list i wiele im podobnych, które zapewne krążą teraz po skrzynkach pocztowych internautów.
  • Wiedza Polaków z zakresu ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa jest mała. Wiem na przykład, że Pan Kowalski lub Pani Nowak, pracuje na stanowisku X w firmie Y i jest prawdopodobnie znajomym Państwa Z. Mnie osobiście to nie interesuje, ale co powiedzą ludzie wykorzystujący socjotechnikę lub spamerzy? Na pewno, jeśli dotrą do takiej bazy danych maili i telefonów z pewnością zrobią z tego odpowiedni użytek.
  • Dużo osób korzystających z Internetu, wysyłające taką formę lisów najwyraźniej nie zna podstawowych zasad netykiety internetowej.
  • Jest to dowodem niczego innego, jak posiadanie ogromu wolnego czasu lub braku zajęć w pracy i szukanie szybkiego rozwiązania na zabicie tegoż czasu, siedząc przed ekranem monitora.

Na koniec trochę dodatkowych rozważań. Drodzy „łańcuszkowy”, może i to jest jakaś forma rozrywki, ale mi ona nie odpowiada (i zapewne nie tylko mi). Zapychanie komuś telefonu komórkowego lub skrzynki pocztowej śmieciami nie jest dobrym pomysłem. Nie tędy droga.

Dodatkowo wysyłanie niechcianych smsów i poczty (w tym łańcuszków) jest przestępstwem ściganym z urzędu za co można dostać 100 tyś. zł kary5

Jeśli posiadacie na tyle wolnego czasu, żeby wysłać komuś nieznajomemu bezsensowny list, to lepiej napiszcie normalny i zróbcie to… (Uwaga! To będzie petarda) w formie ręcznej. Adresatowi, który odbierze w takiej formie list, zapewne zrobi się dziwnie (bo kto dziś pisze listy odręcznie), ale i przyjemnie zarazem.

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/HTML
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81a%C5%84cuszek_internetowy
  • http://atrapa.net/chains/ola.htm
  • http://www.dobreprogramy.pl/Polska-szostym-spamerem-swiata,Aktualnosc,11061.html
  • http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/262390,za-uciazliwe-sms-y-mozna-bedzie-zaplacic-100-tys-zl-kary.html
Smyku.pl
Smyku.pl

Zmień widoczność widżetów