Jak napisać dobry słownik skrótów
Opublikowano: 2018-06-25, aktualizacja: 2018-06-25
SmykuKolejnym z kryteriów oceny dostępności trzeciego poziomu jest wymaganie WCAG 3.1.3 Nietypowe słowa. Jeśli używamy nietypowych słów lub skrótów na naszej stronie www lub aplikacji, należy je objaśnić w postaci prostego słownika skrótów.
Na pozór proste rozwiązanie
Sprawa jest niby prosta, w pierwszej kolejności należy podać skrót, a następnie w kilku słowach opisać co oznaczają jego poszczególne litery.
Tylko co ma zrobić przeciętny użytkownik Internetu (nie mówiąc już o osobie niepełnosprawnej), kiedy zobaczy coś takiego (przykłady z życia wzięte znalezione na różnych portalach internetowych)
- WCAG – Web Content Accessibility Guideline
- UHD – Ultra High Definition
- MFTB - Mean Time Beetwen Failure
i najlepsze na koniec:
NVMe - Non-Volatile Memory Express (dla sprostowania jest to: specyfikacja logicznego interfejsu urządzenia, która umożliwia dostęp do pamięci trwałej poprzez magistralę PCI Express)
Czy aby na pewno jest prosto? Jak to w ogóle przeczytać…, nie mówiąc o zrozumieniu?
Skróty niby znane, ale...
Tak wiem…, przeciętna osoba korzystająca z Internetu, choć raz słyszała i pewnie nie raz użyła wyżej wymienionych słów jak choćby UHD, NVme czy WCAG i nie potrzebuje większych wyjaśnień. Tyle, że mówimy to o osobie przeciętnej, a gdyby spojrzeć na osoby mniej wykształcone lub niepełnosprawne sprawa bardziej się komplikuje i trzeba im to wyjaśnić. (nawet w kilku słowach)
Jak widzicie na przykładzie skrótu „NVMe”, fachowe wyjaśnienie skrótu nie wystarczy, aby spełnić wymagania dostępności. Drogi autorze tekstu jeśli nie wyjaśnisz znaczenia skrótu w zrozumiały sposób, to nawet jeśli podasz jego pełną nazwę, nadal pozostanie niedostępny z powodu braku jego zrozumienia. Jeśli czytałeś moją wypowiedź: Jak spełnić i testować wymaganie WCAG 3.1.5 Poziom umiejętności czytania, to zapewne wiesz, że aby tekst był dostępny musi być napisany jak najbardziej zrozumiałym językiem.
Ktoś zaraz się do mnie przyczepi ze stwierdzeniem, że przecież każdy może otworzyć sobie drugie okno przeglądarki lub zakładkę i wyszukać znaczenia danego skrótu z jego głębszym wyjaśnieniem i może to zrobić na nie jednej stronie.
Oczywiście może…, ale nie jest to dobre podejście z trzech powodów:
1. Nie każdy potrafi lub chce (uwierzcie mi nie każdy potrafi otworzyć sobie nowe okno przeglądarki) lub nie każdemu się chce szukać dodatkowego wyjaśnienia
2. Odwraca to uwagę czytelnika od oryginalnego tekstu
3. Nawet jeśli znajdzie stronę na której znajduje się szczegółowo objaśniony skrót, to nie koniecznie musi być ona dostępna na tyle, by nie mieć z nią problemów.
Jakie mamy rozwiązania?
- Jeśli lubisz lub musisz linkować do innych podstron na przykład do Wikipedii, rób to tak, aby droga powrotna do artykułu była jak najkrótsza. Idealnie gdyby wystarczyło jedno kliknięcie przycisku „wstecz” w oknie przeglądarki.
- Najlepiej jednak jeśli stworzysz własny słownik skrótów na osobnej podstronie, gdzie w prosty, być może nawet w mniej formalny sposób wyjaśnisz nietypowe słowa, których użyłeś na swojej witrynie.
- Po utworzeniu słownika, linkuj zawsze bezpośrednio do konkretnego opisu skrótu, zamiast na przykład do ich spisu.
- Również jeśli tworzysz słownik na własnej stronie pamiętaj o dodatkowych wymaganiach:
- jeśli przytaczasz skrót w wersji obcojęzycznej, to musi on mieć także tłumaczenie na język macierzysty
- oprócz rozwinięcia skrótu w języku obcym i macierzystym, dodaj jasny i krótki opis – jeśli nie musisz nie używaj fachowego słownictwa, które mało kto zrozumie.
- do wyjaśnienia skrótów nie stosuj tzw. helperów. Są to zazwyczaj ikony z symbolem wykrzyknika lub znaku zapytania, często stosowane w aplikacjach z rozbudowanymi formularzami. Ich działanie bardzo przypomina działanie znacznika abbr lub acronym, co często sprowadza użytkownika, do najechania na nie kursorem myszki, aby je wyświetlić. Jeśli bardzo chcesz stosować helpery w swoje aplikacji lub stronie internetowej, to zapewnij dostęp do nich z poziomu klawiatury.
Przykłady dostępnych objaśnień
Poniżej przykłady mam nadzieję wystarczająco dobrze objaśnionych skrótów technicznych (oczywiście z pominięciem ich encyklopedycznych definicji)
- WCAG (z języka angielskiego web content accessibility guideline) - zbiór zasad tworzenia dostępnych stron internetowych.
- MTBF (z języka angielskiego Mean Time Beetwen Failure) - średni czas bezawaryjnej pracy urządzenia przez który działa ono bez przerwy. Wyrażane jest w tysiącach lub milionach godzin.
- UHD (z języka angielskiego Ultra High Definition) - znany również jako skrót 4K. Jest to standard wyświetlania obrazu telewizyjnego, który posiada rozdzielczość ekranu 3840 na 2160 pikseli. Jest to następca standardu Full HD (1080p).
- NVMe (z języka angielskiego Non-Volatile Memory Express) - standard wymiany informacji między płytą główną komputera, a pamięcią trwałą np. dyskiem twardym. W dosłownym tego słowa znaczeniu oznacza nie ulotną pamięć szybką.
Koniec, kropka. Naszemu czytelnikowi wystarczy kilka prostych słów wyjaśnienia, a jeśli naprawdę będzie potrzebował więcej informacji o wyżej wymienionych pojęciach, to zacznie wtedy ich szukać.
Gdzie znaleźć przykłady dobrych słowników skrótów? Oto przykładowa lista:
http://bip.um.wroc.pl/artykuly/16/slownik-skrotow
http://www.bip.wieliszew.pl/public/?id=111417
https://promag.pl/Slownictwo_branzy_logistycznej_cz._2_-_magazyn,9855.html
http://consider.pl/skroty-akronimy-i-terminy-uzywane-w-marketingu-i-sprzedazy-lista-plus-krotkie-definicje/
http://www.i-slownik.pl/kategoria/definicje/
Więcej o skrótach dowiesz się także w wypowiedzi: Jak spełnić wymaganie WCAG 3.1.4 - Skróty